جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سوالات متداول ADSL

اصطلاح خط رانژه در اینترنت ADSL به چه معناست؟

خط رانژه، خط تلفنی است که می‌تواند data و voice را هم‌ زمان روی یک خط منتقل کند. بنابراین قابلیت ارائه‌ سرویس اینترنت ADSL2+ را داراست. پیش از این که بتوانید از خط تلفن خود برای اینترنت ای دی اس ال استفاده کنید. این خط باید از طرف مخابرات و به درخواست شرکت ارائه دهنده‌، سرویس رانژه شود.

تمام کابل‌هایی را که به مودم اینترنت ADSL متصل شده است از مودم خارج و آداپتور برق را از مودم جدا نمایید. به مدت 10 دقیقه مودم ADSL به صورتی که به آداپتور متصل نباشد را خاموش نگه دارید. سپس آداپتور مودم را دوباره متصل کنید. در زمان نوسان برق، حتما مودم را خاموش کنید.

علت قطع شدن بوق خط تلفن رانژه چیست؟ ابتدا مودم ADSL و اسپیلیتر را از مدار خارج کنید. سپس تلفن را به صورت مستقیم و بدون splitter به خط متصل کنید و در صورتی که بوق آزاد تلفن شنیده نشد با سامانه خرابی تلفن ثابت کشوری به شماره تلفن 20117 تماس بگیرید یا از طریق سامانه #2020* خرابی تلفن را ثبت نمایید. چنانچه از طرف مخابرات برای شما کابل برگردان انجام شده باشد، حتما با پشتیبانی صبانت تماس بگیرید. اگر پس از طی مراحل فوق خط تلفن بوق آزاد داشت به معنی معیوب بودن نویزگیر یا splitter است و باید آن را تعویض نمایید. پس از تعویض splitter، مودم ADSL را مجددا به نویزگیر متصل نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با واحد پشتیبانی صبانت به شماره 1524 تماس حاصل فرمائید.

اینترنت ADSL تحت تاثیر نویز، دچار افت کیفیت می شود و گاها بر روی سرویس اختلال ایجاد می کند و باعث بروز مشکلات متعدد شامل کندی سرعت دانلود و آپلود، قطعی و در موارد حادتر منجر به قطعی کامل اینترنت ADSL می‌شود. در سرویس ADSL نویز به دو صورت زیر وجود دارد: 1) نویز به صورت شنیداری بر روی بوق خط تلفن. 2) نویز بر روی خط ADSL که موجب افت کیفیت سرویس می‌شود. برای برطرف شدن نویز به صورت شنیداری بر روی خط تلفن راهکاری ساده وجود دارد و آن استفاده از اسپلیتر (جدا کننده voice از data است) نصب این ابزار بسیار ساده است و با استفاده از آن می‌توان، نویز موجود بر روی خط را برطرف کرد. با استفاده از اسپلیتر می توان تا حدودی وضعیت خط های با نویز بالا را بهبود بخشید. در مورد نویزی که بر روی اینترنت پرسرعت +ADSL2 اثر می گذارد، باید به این نکته اشاره کرد که سیستم‌ها و دستگاه‌هایی وجود دارند که بر روی سرویس اینترنت اختلالاتی ایجاد می‌کنند و از کیفیت سرویس و سرعت اینترنت می‌کاهند. از جمله این موارد می تواند به وجود تلفن بی سیم بر روی خطی که اینترنت ADSL بر روی آن ارائه شده است، قرار داشتن نویزگیرهایی که با خط تلفن ارتباط دارند و مواردی از این دست اشاره نمود.

اسپلیتر ابزاری‌ برای جدا کردن voice و data از یکدیگر است. از نظر فیزیکی قطعه‌ای‌ کوچک با یک ورودی برای خط تلفن و دو خروجی برای گوشی تلفن و مودم ADSL است. همان‌طور که می‌دانید یکی از مزایای اینترنت ADSL استفاده هم‌زمان از اینترنت و تلفن است. برای جلوگیری از اختلال در دو سرویس اینترنت و تلفن نباید دستگاه‌های جانبی (تلفن، فکس و …) به صورت مستقیم بر روی خط تلفن قرار گیرند. این بدان معناست که برای استفاده از هر دستگاهی که قرار است به صورت مستقیم بر روی خط وصل باشد، یک اسپیلیتر نیاز است. اسپلیتر می‌تواند از اختلالات جانبی مانند نویز و قطع و وصلی تلفن و اینترنت جلوگیری و به افزایش سرعت سرویس اینترنت ADSL شما کمک نماید.

متقاضی گرامی، در صورتیکه در این قسمت موفق به یافتن مرکز مخابراتی خود جهت ثبت نام و خرید سرویس اینترنت پرسرعت +ADSL2 نشدید، لطفا در ساعات ذیل با شماره 02183853 (واحد فروش دفتر مرکزی صبانت) تماس حاصل نمائید. شنبه تا پنجشنبه: از ساعت 08:00 – 23:00 جمعه و ایام تعطیل: از ساعت: 10:00 – 16:00

تنظیمات مودم ADSL به دو صورت PPPoE و Bridge قابل انجام است. تنظیم مودم به صورت PPPoE (روش پیشنهادی صبانت): در این حالت پس از روشن شدن، مودم به صورت خودکار به شبکه اینترنت متصل میگردد. برای تنظیم مودم به صورت PPPoE باید نام کاربری و کلمه عبور سرویس اینترنت صبانت بعلاوه مقادیر VPI برابر 0 و VCI برابر 35 را در کنسول مودم وارده نموده ونوع اتصال را بر روی PPPoE قرار دهید. سپس مودم ADSL به صورت خودکار پس از اعمال تنظیمات، ری استارت می شود. پس از بالا آمدن مجدد و ثابت شدن چراغ ADSL، سرویس اینترنت پرسرعت پس از چند ثانیه متصل می گردد. با این روش در صورت نیاز به اتصال چند دستگاه به اینترنت، تنها لازم است آن ها را از طریق کابل یا وای فای به مودم متصل نمایید و از اینترنت پرسرعت استفاده فرمائید. تنظیم مودم به صورت Brige: در این حالت برای اتصال به اینترنت بر روی هر دستگاه باید یک کانکشن ایجاد گرد چون مودم به صورت یک پل عمل کرده و خودش عملیات اتصال را انجام نمی دهد. در تنظیم مودم به صورت Brige باید نحوه اتصال را به صورت Bridge انتخاب نمود و تنظیمات را ذخیره کرد. سپس با توجه به سیستم عامل دستگاه مورد استفاده باید یک کانکش برای اتصال به اینترنت با نام کاربری و کلمه عبور سرویس اینترنت صبانت ایجاد کرد و به اینترنت متصل شد. در این روش در آن واحد فقط می توان یک دستگاه را به اینترنت متصل نمود بنابراین توصیه صبانت به شما مشتریان گرامی تنظیم مودم اینترنت به صورت PPPOE می باشد. در صورت نیاز به راهنمای جهت تنظیم مودم می توانید با واحد پشتیبانی صبانت یا با شماره 1524 تماس حاصل فرمائید.

با توجه به واگذاری تعداد محدودی پورت از جانب شرکت مخابرات، و اتمام آن در این مراکز، تا دریافت مجوزهای لازم از شرکت مخابرات و افزایش ظرفیت در این مراکز، فروش در این مراکز متوقف می گردد. بدیهی است با ثبت اطلاعات خود در لیست انتظار با افزایش پورت در این مراکز، اولویت ارائه سرویس به افرادی که در لیست انتظار قرار دارند داده می شود و واحد فروش شرکت صبانت زودتر سرویس اینترنت ای دی اس ال پرسرعت به آن ها ارائه خواهد کرد.

سرویس +ADSL2 پرسرعت ترین و به روز ترین نسخه اینترنت ADSL می باشد، این سرویس بر روی بستر کابل مسی فعال بوده و نیاز به تجهیزات خاصی به غیر از مودم ندارد. همچنین حداکثر میزان پهنای باند در ADSL برای دانلود(بارگیری) 12MB و برای آپلود(بارگذاری) 1MB و در +ADSL2 به ترتیب 24MB و 1.5MB است و سرعت برقراری لینک در ADSL حدود 30 ثانیه و در +ADSL2 حدود 10 ثانیه می باشد.

برقراری ارتباط پرسرعت اینترنت (تا ۴۰ برابر سرعت برقراری ارتباط از طریق شماره‌گیری، ۲۵ مگابیت بر ثانیه دریافت و ۱٫۵ مگابیت بر ثانیه ارسال) برقراری ارتباط پرسرعت اینترنت بدون نیاز به شماره‌گیری برقراری ارتباط پرسرعت اینترنت در حین مکالمه با تلفن استفاده هم‌زمان اینترنت، تلفن و یا فکس

ADSLمخفف Asymetric Digital Subscriber Line است و در فارسی به معنی خط اشتراک نامتقارن یا ای دی اس ال اطلاق می شود و یک تکنولوژی ارتباطی برای برقراری ارتباط سریع و پرسرعت اینترنت با استفاده از خط تلفن می باشد.